نکات مهم برای حفظ امنیت خرید اینترنتی

نکات مهم برای حفظ امنیت خرید اینترنتی

عدم رعایت نکات امنیتی در خریدهای اینترنتی، اغلب اوقات باعث سوءاستفاده سودجویان سایبری می‌شود، بنابراین استفاده از این تکنولوژی نیازمند رعایت نکات امنیتی است که مانع سوءاستفاده کلاهبرداران اینترنتی خواهد شد.

نخستین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید از سایت مرجع مشاهده کنید، نماد اعتماد الکترونیک کسب و کارهای اینترنتی است که بدین‌صورت می‌توانید به سایت فروشگاهی اعتماد کنید؛ بنابراین در نخستین اقدام باید به انتهای سایت فروشگاه مراجعه و در صورت مشاهده این نماد، می‌توانید خرید اینترنتی مطمئن داشته باشید.

در هنگام پرداخت هزینه به صورت آنلاین باید توجه داشته باشید که URL وب‌سایت باید Https باشد، در غیر این صورت مطمئن شوید که سایت پذیرنده برای پرداخت هزینه توسط افراد سودجو طراحی و نوشته شده و هیچ محصولی به شما ارسال نخواهد شد؛ بلکه اطلاعات کارت شما نیز به دست آنها خواهد رسید و می‌توانند از کارت شما سوءاستفاده ‌‎نمایند.

با پویاسازی رمز دوم کارت‌های بانکی، احتمال سوء‌استفاده از کارت به شدت کاهش می‌یابد و دارندگان کارت‌های بانکی می‌توانند به جای استفاده از یک رمز دوم ایستا (ثابت)، در هر بار خرید اینترنتی یا پرداخت‌های نیازمند رمز دوم کارت، از رمز پویا یکبار مصرف (OTP) که بانک در اختیارشان قرار می‌دهد، استفاده کنند.

بعد از خرید حتماً رایانه خود را خاموش کنید، بسیاری از مردم در طول شبانه‌روز رایانه خود را روشن می‌گذارند و این فرصت مناسبی را برای کلاهبرداران اینترنتی فراهم می‌کند.

در هنگام وارد کردن اطلاعات کارت در پرداخت‌های اینترنتی، از صفحه کلید مجازی استفاده کنید.

در صورت انتقال وجه اینترنتی، روی گزینه به خاطر سپردن پسورد کلیک نکنید و هر بار پسورد (رمز) را خودتان وارد کنید.

بهتر است از مکان‌هایی که به صورت رایگان اینترنت را در اختیارتان قرار می‌دهند یا مراکز عمومی مانند کافی‌نت‌ها وارد اینترنت بانک خود نشوید.

در صورتیکه مجبور به خرید آنلاین در مکان‌های عمومی که اینترنت ارائه می‌دهند بودید، مراقب باشید کسانی‌که در اطرافتان هستند رمز شما را مشاهده نکنند.

 

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت