راه‌اندازی کلینیک سواد رسانه‌ای

راه‌اندازی کلینیک سواد رسانه‌ای

رئیس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت هفته روابط عمومی ایران گفت: راه‌اندازی کلینیک سواد رسانه‌ای در دستورکار مرکز رسانه‌های دیجیتال قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، اعضای ستاد بزرگداشت هشتمین هفته روابط عمومی ایران، با محمد رضا بهمنی رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار و گفتگو کردند. 

در این دیدار که همزمان با سومین روز هفته بزرگداشت روابط عمومی صورت گرفت، بیش از 15 تن از اعضای این ستاد و رؤسای انجمن روابط عمومی ایران و انجمن سواد رسانه ای ایران حضور داشتند.

هفته بزرگداشت روابط عمومی ایران از 27 اردیبهشت آغاز شده و به مدت یک هفته ادامه دارد. هر روز این هفته به یک نام نامگذاری شده و برنامه های ویژه ای به همین مناسبت اجرا می شود.

امیر عباس تقی پور، عضو شورای سیاست‌گذاری هفته روابط‌عمومی و مدیر مسئول ماهنامه مدیریت ارتباطات در این جلسه، ضمن معرفی روزهای هفته روابط عمومی، اظهار داشت، روز سوم این هفته، به نام روابط عمومی و سواد رسانه ­ای نامگذاری شده است و به همین مناسبت اعضای شورای سیاستگذاری هفته روابط عمومی از مرکز رسانه ­های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار می­ کند؛ چرا که این مرکز نقش مهمی در ترویج و ارتقای سطح سواد رسانه ­ای در کشور داشته و دارد و ما امیدواریم، همکاری ­های خوبی میان فعالان عرصه روابط عمومی ­ها با این مرکز صورت پذیرد.

وی ادامه داد: شعار سال 99 روابط عمومی در کشور، با عنوان «روابط عمومی هوشمند انسان سالم، جامعه سالم » تعیین شده است و لذا مرکز رسانه­ های دیجیتال نقش مهمی در تحقق این شعار می­ تواند داشته باشد.

در ادامه خسرو رفیعی رئیس انجمن روابط عمومی ایران در این دیدار با اشاره به اینکه دیر زمانی، روابط عمومی ها با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارتباط ارگانیک داشتند، اما مدتی است این ارتباط قطع شده اظهار داشت: انجمن روابط عمومی ایران آمادگی دارد مجددا این ارتباط را با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به خصوص مرکز رسانه های دیجیتال آن که در ساماندهی فعالان و رسانه های دیجیتال محوریت دارد، برقرار سازد.

در ادامه مرتضی موسویان رئیس انجمن سواد رسانه ای ایران در این دیدار با اشاره به تحولات جدید فضای مجازی اظهار داشت: مفهوم تنظیم گری در فضای مجازی امروزه کاملا تغییر کرده است و دیگر اعمال دیسیپلین های از پیش تعیین شده بر این فضا امکان پذیر نیست، زیرا به محض اعلام و اعمال مقررات و ضوابط، فناوری ها و ابزار تازه ای می آید و آن مقررات بلا اثر می شود.

  بیشتر بخوانید:

  ۴ روش برای بهبود استراتژی روابط عمومی دیجیتال

  جایگاه روابط عمومی الکترونیک در ایران

  زنده‌یاد استاد میرزابابا مطهری نژاد

  روابط عمومی الکترونیک و فرق آن با روابط عمومی سنتی

وی ادامه داد: تنها راه این است که مسئولیت اجتماعی و خودآموزی افراد و تولید کنندگان محتوا و دریافت کنندگان محتوا ارتقا یابد و در این دوران، آموزش سواد رسانه ای و سواد فضای مجازی برای همگان ضرورت دارد.

در ادامه محمد رضا بهمنی رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه بازطراحی روابط عمومی در ایران نیازمند یک رویکرد تمدنی است اظهار داشت: در تمدن به مثابه مناسبات انسانی، حداقل سه سطح از ارتباطات و مناسبات انسانی، نیازمند مطلوبیت­ بخشی و تعالی است که این سه سطح مناسبات شامل مناسبات مردم با مردم، مناسبات مردم با کارگزاران و حاکمیت و مناسبات فراحاکمیتی می شود.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، اظهار داشت، روابط عمومی تراز تمدنی، در واقع نقش و جایگاه مهمی در هر سه سطح این مناسبات دارد و در این رویکرد، روابط عمومی ­ها را نباید به بازیگر لایه خبر و اطلاع­رسانی صرف تقلیل داد.

رئیس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: بنابراین روابط عمومی تراز تمدنی، به جای مخاطب قرار دادن مردم در مقام سخنگویی سازمانی، باید حافظ حقوق و منافع مردم و در مقام پاسخگویی به مردم، عمل کند؛ چنین کارکردی می ­تواند اعتمادافزایی و توسعه سرمایه اجتماعی  را در پی داشته باشد.

بهمنی با اشاره به برنامه های سال جاری مرکز رسانه های دیجیتال گفت: راه اندازی کلینیک سواد رسانه ای جزو برنامه های امسال این مرکز است که البته با توجه به محدویت ­های منابع مالی از یک سو و ضرورت مشارکتی بودن چنین اقدامی از سوی دیگر، تحقق این برنامه در گرو حمایت کلیدی مرکز ملی فضای مجازی و دستگاه­ های اجرایی است.

وی خاطرنشان کرد: برای تقویت این طرح، مشارکت ظرفیت های غیرحاکمیتی مانند انجمن روابط عمومی ایران و انجمن سواد رسانه ای اهمیت زیادی دارد و آمادگی داریم این همکاری و تعامل در چارچوب یک تفاهم نامه میان طرفین دنبال شود.

 

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت