‪ دستگاه ۱۱۵ ساله اشعه ایکس آزمایش شد ‬

بی بی سی : دانشمندان با گردگیری از یک دستگاه اشعه ایکس که تاریخ ساخت آن به ۱۸۹۵ برمی گردد با کمک آن عکس رادیولوژی تهیه کرده اند.

محققان در یک شهر هلند - جایی که این دستگاه در آنجا ساخته شده است - از آن برای تولید عکس های خیره کننده ای استفاده کرده اند. و با توجه به سادگی و عمر دستگاه، نتیجه باورنکردنی می نماید.

تیم محققان گفت که مقدار تشعشع لازم برای گرفتن این عکس ۱۵۰۰ برابر دستگاه های امروزی اشعه ایکس بود. جزئیات این تحقیقات در نشریه "رادیولوژی" چاپ شده است.

دستگاه اولیه توسط اچ جی هافمنز مدیر یک دبیرستان و لمبرتوس تئودوروس ون کلیف مدیر یک بیمارستان محلی از ماستریخت در هلند ساخته شده بود.

این دستگاه فقط چند هفته بعد از انتشار مقاله ای توسط ویلهلم روئنتگن کاشف اشعه ایکس ساخته شد. سازندگان این دستگاه را از قطعات موجود در دبیرستان ساختند.

دستگاه در نهایت به انباری در ماستریخت منتقل شد و سال گذشته برای ساختن یک برنامه تلویزیونی به کار گرفته شد.

بعد از آن بود که گریت کمرینک از مرکز پزشکی دانشگاه ماستریخت تصمیم گرفت آن را با یک دستگاه مدرن مقایسه کند.

تیم محققان شرایط آزمایش را به دقت طوری تنظیم کرد که سازندگان اولیه آن را به کار می گرفتند.

با توجه به اینکه برای انجام آزمایش مقدار زیادی تشعشع لازم بود، تیم محققان از دست یک مرده برای عکسبرداری استفاده کرد. سازندگان دستگاه از "دستان یک خانم جوان" برای عکسبرداری استفاده کرده بودند.

ظرف یک سال از زمان کشف اشعه ایکس، این دستگاه ها نه تنها یک وسیله پزشکی بلکه وسیله ای نمایشی شده بودند. به علاوه اولین نشانه های زیانبار بودن آنها در صورت قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس برای مدت طولانی ظاهر شد.

در نتیجه تلاش برای بهبود کیفیت تصویر با پرتوافشانی کمتر یکی از اهداف علم عکسبرداری با اشعه ایکس بوده است.

این تیم با استفاده از آشکارگرهای مدرن دریافت که گرفتن عکس با دستگاه قدیمی به تشعشعی 10 بار بیشتر از یک دستگاه امروزی نیاز دارد.

هافمنز و ون کلیف اشاره کردند که با استفاده از یک صفحه عکاسی و همان شرایط عکسبرداری مجبور به تشعشعی ۱۵۰۰ برابر یک دستگاه مدرن شده اند.

به علاوه اشعه ایکس از یک ناحیه وسیع از دستگاه خارج شد که عکس ها را تار کرد.

اما محققان می گویند که به آزمایش گذاشتن این دستگاه برایشان ارزنده بود. 

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت