در استفاده از لپ تاپ خود تجدید نظر کنید

اگرچه لپ تاپ طوری طراحی شده که بتوان بدون نیاز به میز یا مانند آن، به راحتی از آن استفاده کرد، اما گزارش های فراوان از آسیب رساندن حرارت لپ تاپ به پوست پا، نگرانی پزشکان را برانگیخته است.

لپ تاپ ها نام خود را مدیون نحوه استفاده ای هستند که برای آن ها متصور بودند، این که هر جا که باشید بتوانید آن را روی پای خود بگذارید و کار کنید. اما به نظر می رسد در عمل زیاد هم برای این نوع استفاده مناسب نیستند.

تا جایی که محققین از کاربران می خواهند در صورتی که عادت به استفاده از لپ تاپ به این روش دارند، سعی کنند در عادت خود تجدیدنظر کنند.

اخیرا روی ران چپ یک پسر ۱۲ ساله که عادت داشت روزانه چند ساعت لپ تاپ را روی پایش قرار دهد و به بازی های رایانه ای مشغول باشد، بافت بی رنگ اسفنج مانندی به وجود آمده است.

ظاهرا خودش متوجه می شده که سمت چپ لپ تاپ داغ می شود اما به آن توجهی نکرده و به بازی ادامه داده است، بدون این که جای لپ تاپ را عوض کند.

این پسربچه، اولین قربانی داغ شدن لپ تاپ نیست. پزشک معالج یک دانشجوی رشته حقوق که با استفاده روزانه ۶ ساعت از لپ تاپ، به مشکل مشابهی مبتلا شده، می گوید دمای زیر لپ تاپ تا ۱۲۵ درجه فارنهایت (۵۱ درجه سانتیگراد) هم می رسد.

به گفته محققین، هر صفحه داغی که دمایش در حد سوزاندن پوست بالا نرود، می تواند در تماس مداوم با پوست بدن، چنین عارضه ای را ایجاد کند. معمولا شروع آن بدون درد و ناراحتی است اما می تواند باعث تیره شدن رنگ پوست بشود. در موارد بسیار نادری هم ممکن است تا حد ایجاد سرطان پوست پیش برود.

البته تا به حال موردی از ابتلا به سرطان پوست در اثر استفاده از لپ تاپ گزارش نشده، اما محققین اصرار دارند که برای حفظ سلامتی خود هم که شده، در هنگام استفاده از لپ تاپ، آن را مستقیما روی پای خود قرار ندهید و دست کم صفحه ای زیر آن قرار دهید.

مشاهدات میکروسکوپی نشان می دهند که تاثیر لپ تاپ بر پوست، مثل تاثیر قرار گرفتن بلندمدت زیر نور خورشید است.

پس، بهتر است از همین حالا، در عادات استفاده از لپ تاپ خود تجدیدنظر کنید، قبل از این که عوارض ناراحت کننده ای به بار بیاورد.

بهنوش خرم روز


منبع

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت