استاد هوش مصنوعی گوگل به هیات مدیره توییتر پیوست

استاد هوش مصنوعی گوگل به هیات مدیره توییتر پیوست

توییتر، فی فی لی (Fei-Fei Li) استاد دانشگاه استنفورد و نایب رییس پیشین گوگل را به عضویت هیات مدیره خود درآورد.

فی فی لی که محقق ارشد هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در بخش گوگل کلاد بود، در سال 2018 پس از نظراتی که درباره پروژه Maven گوگل و پنتاگون ابراز کرد، از گوگل جدا شد.

در پروژه Maven قرار بود از هوش مصنوعی گوگل به منظور شناسایی اهداف پهپادی از روی ویدیوهای نا واضح گرفته شده با پهپاد، استفاده شود. وقتی ابعاد این پروژه مشخص شد، کارکنان گوگل به آن اعتراض کردند و گفتند که نمی خواهند فناوری آنها در پهپادهای نظامی مورد استفاده قرار بگیرد.

در پی افشای این پروژه، تعدادی از کارکنان گوگل استعفا کردند و حدود 4 هزار نفر از کارکنان نیز با امضای طوماری خواستار سیاستی آشکار شدند که بر مبنای آن، نه گوگل و نه پیمانکاران این شرکت، هرگز به ساخت فناوری های نظامی و جنگی نپردازند.

فی فی لی، البته به طور مستقیم درگیر پروژه Maven نبود، اما در همان زمان، ایمیلی از او به بیرون درز کرد که نشان می داد او بیش از نگرانی از اخلاقی نبودن این پروژه، بابت نگاه عمومی به مشارکت گوگل در آن نگران است. وی نوشته بود: این پروژه بهانه لازم را به رسانه ها می دهد که راه هایی برای تخریب گوگل پیدا کنند.

Professor Fei-Fei Li


لی در این نامه آورده بود: نمی دانم اگر رسانه ها این موضوع را دستاویز قرار دهند که گوگل به طور مخفیانه مشغول ساخت سلاح های هوش مصنوعی یا فناوری های هوش مصنوعی برای تقویت اسلحه در صنایع دفاعی است، چه اتفاقی می افتد. بخش گوگل کلاد از سال 2017 روی دموکراتیزه کردن هوش مصنوعی کار کرده و دیان (دیان گرین، رییس بخش گوگل کلاد) و من، درباره هوش مصنوعی انسانی برای سازمان ها گفت وگو کرده ایم. من به شدت مراقب این تصویر مثبت از گوگل خواهم بود.


تا آن زمان، فی فی لی به عنوان یک ستاره در حال ظهور در گوگل مطرح بود. او یک سال و ده ماه در گوگل مشغول به کار بود و در این مدت علاوه بر نظارت بر تحقیقات پایه ای علم هوش مصنوعی، آزمایشگاه هوش مصنوعی گوگل در چین را نیز رهبری می کرد. زمانی که لی در گوگل بود، ارتباط خوبی نیز با دانشگاه استنفورد برقرار کرد و در ماه مارس 2019 انستیتو هوش مصنوعی انسان محور (HAI) را با هدف تحقیقات، آموزش، سیاست گذاری و بررسی منافع هوش مصنوعی برای بشر، در این دانشگاه تاسیس کرد.

Professor Fei-Fei Li

Professor Fei-Fei Li


امید کردستانی، رییس اجرایی هیات مدیره این شبکه اجتماعی گفت: توییتر به طور مداوم از فناوری به منظور بهبود خدمات و دستیابی به اهداف بلند مدت استفاده می کند و فی فی لی با تخصص بی نظیرش در زمینه مهندسی و علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی، دید عمیق تری به هیات مدیره توییتر خواهد بخشید.

توییتر در مسابقه هوش مصنوعی نسبت به رقبا عقب افتاده بود، به همین دلیل هم در سال 2016 استارتاپ انگلیسی Magic Pony Technologies رابه قیمت 150 میلیون دلار خریداری کرد. با این وجود، توییتر در قیاس با سایر شرکت های رقیب مانند فیس بوک و گوگل، همچنان جایگاه مناسبی از نظر به کار گیری هوش مصنوعی نداشت.

این شرکت هم اکنون از تکنیک یادگیری عمیق برای پیشنهاد توییت به کاربران استفاده می کند. کاربرد دیگر هوش مصنوعی در این شبکه اجتماعی، برای شناسایی محتواهای نژاد پرستانه، نفرت پراکنی یا محتواهای گروه های افراطی است.

منبع: روزنامه فناوری اطلاعات

 

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت