سه ابزار مفید برای بررسی کیفیت حریم خصوصی در فیس‌بوک

بسياري از افراد دوست ندارند اطلاعات شخصي آنها در فيس‌بوك را عموم كاربران اينترنت بتوانند مشاهده كنند.

اما آيا مي‌دانيد چه اطلاعاتي از فيس‌بوك شما در معرض ديد عموم قرار دارد؟ ابزاري به نام Zesty Facebook Privacy Checker وجود دارد كه مي‌توانيد با مراجعه به آن، جواب اين سؤال را پيدا كنيد.

اين سايت يك سايت بسيار ساده است كه به شما نشان مي‌دهد چه اطلاعاتي از فيس‌بوك شما را هر كاربر عادي اينترنت مي‌تواند مشاهده نمايد. كافي است در سمت راست صفحه، قسمتي از نام يا نام خانوادگي يا ايميل خود را وارد كرده و دكمه Find Users را بزنيد. سپس در نتايج جستجو، خودتان را پيدا كرده و روي آن كليك كنيد تا اطلاعات شما نمايش داده شود.

 براي اينكه اين بهتر بفهميد كه چه مشكلاتي ممكن است در اثر عدم تنظيم آگاهانه حريم شخصي در فيس‌بوك پيش بيايد، به سايت OpenBook برويد. در اين سايت مي‌توانيد به جستجو در جديدترين مطالبي كه افراد در حساب فيس‌ بوك شخصي‌شان Update كرده‌اند بپردازيد. بسياري از اين افراد نمي‌دانستند كه با تنظيمات عادي فيس‌بوك، مطلب آنها را هر كسي در اينترنت (و نه فقط دوستانشان) مي‌تواند بخواند.

مثال‌هاي جالبي در اين سايت وجود دارد. تصور كنيد كه در فيس‌بوك خود گفته‌ايد از رئيسم متنفرم؛ غافل از اينكه تنظيمات فيس‌بوك شما اين اجازه را به هر كسي حتي به رئيس شما مي‌دهد تا مطلب شما را بخوانند. بنابراين دفعه‌ي بعد كه مي‌خواهيد مطلبي در فيس‌بوك بنويسيد، ياد OpenBook هم باشيد و تنظيمات حريم شخصي خود را به هيچ وجه در حالت پيش‌فرض نگذاريد تا رئيستان نفهمد از او متنفريد.

Facebook Openbook


براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد تنظيمات حريم شخصي در فيس‌بوك به اينجا مراجعه نماييد. شايد بيشتر شما هم مثل من حوصله‌ خواندن لينك بالا را نداشته باشيد. از طرفي، تنظيمات حريم شخصي فيس‌بوك هم روز به روز در حال تغيير است. بنابراين چكار كنيم كه تنظيمات ما هميشه مناسب باشند؟
تغييرات مداومي كه فيس‌بوك هر چند روز يك بار در تنظيمات امنيتي و حريم شخصي انجام مي‌دهد، باعث شده است كه اين تنظيمات تا حد زيادي از چشم كاربران معمولي پنهان بمانند و در نتيجه بطور ناآگاهانه احتمالاً بخشي از اطلاعات شخصي خود را در معرض ديد غريبه‌ها قرار دهند. ابزار كوچكي به نام Reclaim Privacy وجود دارد كه فقط با يك كليك، تنظيمات مربوط به حريم شخصي شما در فيس‌بوك را بررسي كرده و پيشنهادهاي مفيدي براي تنظيم مناسب آنها به شما مي‌دهد.

Facebook Privacy Scanner

براي استفاده از اين ابزار، ابتدا به سايت ReclaimPrivacy رفته و بوكمارك سياه‌رنگ «Scan for Privacy» را كشيده و روي نوار بوكمارك‌هاي فايرفاكس خود بياندازيد (يا اگر از اينترنت اكسپلورر استفاده مي‌كنيد، روي اين بوكمارك راست‌كليك كرده و Add to Favorite را بزنيد). حالا شما ابزار مورد نياز را در اختيار داريد. اكنون كافي است به صفحه تنظيمات حريم شخصي خود در فيس‌بوك برويد و وقتي كه صفحه مربوطه كاملاً بالا آمد، دكمه‌اي كه قبلاً بوكمارك (يا Favorite) كرده بوديد را بزنيد. چند لحظه صبر كنيد تا اين ابزار، تنظيمات حريم شخصي شما را بررسي كرده و ايرادهایی كه وجود دارد را به شما گزارش نمايد. استفاده از اين ابزار كاملاً رايگان بوده و نياز به هيچ‌گونه ثبت‌نامي هم ندارد.

منبع

 

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت