محمدرضـا و همایون شجـریان - شش قرن و شش سال

فیلم مستند ˝شش قرن و شش سال˝ به کارگردانی و تهیه کنندگی مجتبی میرتهماسب در مهرماه از سوی مرکز موسیقی بتهوون منتشر می‌شود.

به گزارش هنرآنلاین این فیلم مستند، نگاهی به بازسازی موسیقی رایج در شش قرن گذشته دارد و ساخت آن شش سال زمان برده در تاریخ دهم مهرماه در موزه سینما رونمایی خواهد شد که جزییات آن متعاقبا اعلام می‌گردد.

این مستند که سال گذشته در گروه هنر و تجربه به اکران درآمد و با استقبال فراوان تماشاگران همراه بود تاکنون سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران جشنواره فیلم فجر، جایزه بهترین صدا در جشن مستقل مستند شانزدهمین جشن خانه سینما، تندیس بهترین پژوهش از هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، جایزه عمر خیام نخستین جشنواره بین المللی فیلم‌های علمی اهواز، جایزه نتپک (شبکه ارتقای سینمای آسیا)، بهترین فیلم مستند جشنواره بین‌اللملی باستان‌شناسی TAK آمریکا و... دریافت کرده است.

در خلاصه موضوع این مستند آمده است: گروهی موسیقیدان تلاشی را آغاز می‌کنند تا تصنیف‌های منسوب به عبدالقادر مراغی، برجسته‌ترین موسیقی‌دان، نظریه‌پرداز، نویسنده و شاعرِ ششصد سال پیش را به استناد کتاب‌ها و رسالات کُهن و از لابه‌لای تاریخ و فرهنگ ایران بازیابی و بازخوانی کنند. این گروه پس از شش سال کنکاش و تلاش و تمرین موفق می‌شود آثاری که قرن‌ها پیش از ایران به ترکیه نقل مکان کرده بودند را برای اولین بار ضبط و منتشر کند. در این فیلم پا به پای این موسیقیدان‌ها شاهد کشف دوباره‌ی ملودی‌ها، ریتم‌ها و فرم‌های فراموش ‌شده‌ی موسیقی ایران خواهیم بود. آثاری ناشنیده که ریشه‌های موسیقی ایرانی را تا شش قرن به عقب می‌برد و عمیق‌تر می‌کند.

 

 فیلم مستند شش قرن و شش سال

برخی از عوامل این مستند عبارتند از: پژوهشگر، کارگردانی و تهیه کننده: مجتبی میرتهماسب، تدوین: ژیلا ایپکچی - تصویربرداران: مجتبی میرتهماسب، ارسطو گیوی - صدابردار: مازیار شیخ محبوبی - صداگذاری و ترکیب صدا‌ها: امیرحسین قاسمی - آماده سازی نسخه نهایی: مهدی ایروانی - دستیاران کارگردان: مجید بهرامی، محمد زمانی - عکس: امیر نیکنام پیرزاد، علی اکبر شیرژیان - سرمایه گذاران: مجتبی میرتهماسب، محسن صمدبیک.

با حضور: محمدرضا درویشی، همایون شجریان، نگار بوبان، ساناز نخجوانی، علی صمدپور، سیروس جمالی، آرش شهریاری، سیامک جهانگیری، بهزاد میرزایی، سامر حبیبی، احسان ذبیحی‌فر و محمدرضا شجریان و...

مستند "شش قرن و شش سال" به کارگردانی و تهیه کنندگی مجتبی میرتهماسب که نخستین فیلم از مجموعه اکران شده‌ی هنر و تجربه است در دهم مهرماه از سوی مرکزموسیقی "بتهوون"  منتشر و توزیع می‌گردد.

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت