دستاورد پیشرفته‌ پژوهشگر ایرانی در حوزه 6G، برتر از پروژه‌های اپل و هواوی

پژوهشگر ایرانی، موفق‌ به تولید دستگاه جدیدی شده است که در حوزه‌ 6G کاربرد دارد و از روش پیشرفته‌تر نسبت‌ به پروژه‌های مشابه اپل و هواوی استفاده می‌کند.

بر اساس گزارش مجله‌ علمی نیچر، دانشمندی ایرانی به‌همراه گروه تحقیقاتی خود قطعه‌ الکترونیکی جدیدی تولید کرده است که جایگزین مناسبی برای ترانزیستورها محسوب می‌شود و مسیر توسعه‌ فناوری 6G را هموارتر می‌کند.

دستاورد جدید محمد سمیع‌زاده‌ نیکو، پژوهشگر دانشگاه پلی‌تکنیک لوزان و مؤسسه‌ فناوری فدرال زوریخ (ETH Zürich)، موجب افزایش چشم‌گیر سرعت انتقال داده‌‌ها می‌شود.

قطعه‌ موردبحث، «فرادستگاه الکترونیکی» نام دارد و می‌تواند داده‌ها را با سرعت ۱۰۰ گیگابیت‌برثانیه در فرکانس تراهرتز (تا ۱۰ برابر سریع‌تر از 5G) منتقل کند.

هرچه زمان می‌گذرد، نیاز به انتقال داده‌ها با سرعت بالاتر احساس می‌شود. در حال حرکت به سمت آینده‌ای هستیم که واقعیت مجازی و متاورس جایگاه پررنگی در آن دارند. داده‌های واقعیت مجازی بسیار حجیم‌اند و این فناوری تنها زمانی همه‌گیر می‌شود که سیستم‌های جدیدی برای افزایش سرعت انتقال داده روی کار بیایند.

به‌منظور افزایش سرعت انتقال داده لازم است فرکانس‌های ارتباطی را سریع‌تر کنیم. شبکه‌ی 5G مبتنی‌بر سیگنال‌هایی با سرعت چند ده گیگاهرتز است، با این‌حال شبکه‌ی 6G سراغ سیگنال‌هایی با سرعت یک تراهرتز (۱٬۰۰۰ گیگاهرتز) می‌رود.

در برج‌های مخابراتی از قطعاتی مثل ترانزیستور استفاده می‌شود. ترانزیستورها پیشرفت زیادی تجربه کرده‌اند، اما توانایی دست‌یابی به سرعت یک تراهرتز را ندارند.

به‌لطف «فرادستگاه الکترونیکی» که پروژه‌ی مشترک محمد سمیع‌زاده نیکو و گروهی از پژوهشگران سوئیسی است، موانع زیادی برای توسعه‌ فناوری 6G از میان برداشته می‌شود.

محمد سمیغ زاده نیکو، در مقاله‌ تحقیقاتی‌اش گفته است: فرادستگاه الکترونیکی در شرایط آزمایشگاهی توانسته است سرعت انتقال داده‌ها را به ترابیت‌ بر ثانیه برساند.

وی می‌گوید: فرادستگاه الکترونیکی برخلاف ترانزیستور، وابسته به حرکت الکترون‌ها نیست و سراغ کنترل برهم‌کنش‌های الکترومغناطیسی می‌رود تا به سرعت بالاتری دست پیدا کند. به‌لطف این قطعه‌ الکترونیکی می‌توان سیگنال‌های پرسرعت را کنترل کرد.

این پژوهشگر اذعان می‌دارد: شرکت‌هایی مثل اپل، هواوی و اریکسون با تمرکز بر قطعات نیمه‌هادی توسعه‌ 6G را ادامه می‌دهند، اما فرادستگاه الکترونیکی قطعه‌ای کاملا جدید است که از رویکردی پیشرفته‌تر استفاده می‌کند. این قطعه را می‌توان روی انواع قطعات نیمه‌هادی مثل سیلیکون قرار داد.

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت