Sanei Space Blog

یکشنبه, 04 21st

آخـرین بـروز رسـانی در چهارشنبه, 16 سپتامبر 2015 3pm

ثبت خاطـرات زندگی بـا عینک جدید سونی ‬

 

عینک جدید سونیثبت و ضبط برش‌هایی از زندگی و جاودانه کردن آنها در قالب عکس و ویدئو، نشانه علاقه همیشگی انسان‌ها برای ثبت خاطراتشان و یادآوری مجدد آنها بوده است. اما ابزارهایی که ما در زمان‌های مختلف برای این کار در اختیار داشته‌ایم با هم تفاوت بوده است.

 

زمانی فقط دوربین‌های عکاسی غیردیجیتال داشتیم و خاطراتمان را به صورت عکس در آلبوم‌های عکس آرشیو می‌کردیم. اما فناوری دیجیتال کار ثبت و ضبط برش‌هایی از زندگی را برایمان بسیار آسان‌تر و همچنین ارزان‌تر کرد. این روزها کمتر کسی پیدا می‌شود که به گوشی موبایل با دوربین کمتر از ۵ مگاپیکسل و وضوح فیلمبرداری کمتر از ۷۲۰p رضایت بدهد.

از سال‌ها قبل، افرادی در پی آن بودند که با استفاده از گجت‌ها و نرم‌افزارهایی کل لحظات زندگی را دیجیتال کنند. غابت آرزوی آنها این بوده است که بتوانند شرایطی را فراهم بیاورند که هر آنچه را می‌بیینیم، ضبط شود و حتی نوشته‌های روزنامه‌ها و مجله‌ها و حتی تابلوهای فروشگاه‌ها و تبلیغات خیابانی هم با نرم‌افزارهای تشخیص متن، به نوشتار تبدیل شوند.

به تازگی شرکت سونی وسیله برای رصد حرکات چشم انسان ساخته است. نسخه اولیه این وسیله که با همکاری دانشگاه توکیو ساخته شده است، به صورت عینکی است که دو قسمت دارد.

۱- لامپ‌های LED که پرتو فروسرخ به چشم می‌تاباننند، حسگرهایی نور بازتابیده را مورد پردازش قرار می‌دهند و موقعیت چشم را مشخص می‌کنند.

۲- دوربین‌هایی که روی قاب عینک سوار شده‌اند.

عینک جـدید سـونی
 
به این ترتیب با مشخص شدن جهت نگاه، دوربین می‌تواند مناظری که فرد در حال نگریستن به آنهاست را ثبت و ضبط کند.
این وسیله، مجهز به نرم‌افزار تشخیص متن هم است و سونی در نظر دارد ابزار GPS را هم به آن اضافه کند تا محل گرفته شدن ویدئوها هم به تصاویر گرفته شده، اضافه شود.

تصور کنید که این فناوری نهایی شود و هر کس فقط با به چشم زدن یک عینک بتواند کل چیزهایی را هر روز می‌بیند ذخیره کند و حتی کل متن‌های روزنامه‌ها و کتاب‌ها و مجلاتی را که در طول روز مطالعه روز کرده است، آرشیو کند!

چنین چیزی را اصطلاحا «لاگ» کردن زندگی یا Lifelog می‌گویند. منبع

http://techon.nikkeibp.co.jp/english/NEWS_EN/20100604/183197

 

در بـاره من

Robot

محسـن صـانعی یـارندی بـرگزیده دوره های کارشنـاسی و کارشناسی ارشـد رشته ارتباطات از دانشگاه آزاد و متخصص روابط عمـومی، تبلیغـات و رسـانه می باشد. حضور در مطبـوعات در زمینه فتوژورنـالیسم و عکاسی خبری و تولید مستندهای تلـویزیـونی بخشی از سوابق وی است. ایشان از سال 1374 هنـرجوی فوق ممتاز انجمن خوشنـویسان ایران بوده و سابقـه قریب به سی سال مدیریت در امور فرهنگـی و تدریس رشته های هنـر را نیز دارا می باشند.

 

تمـاس بـا من

  • آدرس:: ایـران - تهران خیـابان شهیـد بهشتی، نرسیـده به سهـروردی، شماره 825
  • تمـاس: 378 4907 912 (98+)