Sanei Space Blog

جمعه, 04 19th

آخـرین بـروز رسـانی در چهارشنبه, 16 سپتامبر 2015 3pm

کشف تومور های سرطانی با استفاده از اسمارت فون ها

Detect Cancer Tumors With Smartphone Softwaresهنوز بر سر این موضوع که استفاده از تلفن همراه می تواند سرطان زا باشد یا خیر اختلاف نظر وجود دارد اما در این ميان اپلیکیشن هايی نیز برای اسمارت فون ها نوشته شده که می توانند پزشکان را در تشخيص سریعتر سرطان ها کمک کنند.


محققين Massachusetts با همکاری پزشکان بیمارستانی در بوستون اپليکيشنی را نوشته اند که با استفاده از سيستمی الکترونیکی می توانند تومور های سرطانی را از طریق نمونه گیری مجازی از چند هزار سلول بدن تشخیص دهند.

در حال حاضر نمونه برداری (با سوزن یا جراحی( به عنوان يک روش آزمايشگاهی در تشخيص تومور های سرطانی در جهان انجام می گيرد. اما اين نمونه برداری در برخی موارد سخت بوده و مدت زمان تعيين وضعیت خوش خیم و یا بدخیم بودن تومور از طریق مراحل آزمایشگاهی گاهی چندین روز زمان بر است.

در اين تکنولوژی يک دستگاه کوچک در کنار تخت بيمار نصب می شود. عملکرد این دستگاه از طريق یک اپليکيشن که بر روی اسمارت فون پزشک نصب شده قابل کنترل است. در هسته این دستگاه یک ميکرو چیپ مغناطیسی و یک اسکنر مغناطیسی ديگر که دقيقا همانند همان دستگاه MRI عمل می کند، نصب شده است. این مجموعه با کمک ذرات نانو مغناطیسی، به اندازگيری سطح پروتئين های ويژه ای در بدن می پردازد. در واقع این دستگاه تا حد زیادی شبیه یک دستگاه MRI کوچک عمل می کند.

ميزان سطح پروتئين های ويژه ای در بدن می تواند نشانه ای از وجود و رشد سلول های سرطانی در اندام ها باشد. گزارش اين نمونه برداری مجازی و سطح پروتئين ها از طریق اپليکيشنی که بر روی اسمارت فون پزشک نصب است به اطلاع وی خواهد رسید.

محققین اين سیستم را بر روی 50 بيمار مورد آزمايش قرار دادند و از طریق ترکيب کردن اطلاعات 4 نوع پروتئین که در بدن تولید می شود، دقت تشخیص تومور های سرطانی را به 96% رسانده اند. اين در حالی است که سایر متد های تشخيصی در حال حاضر 84% دقت دارند. از طرفی اين تشخیص در کمتر از یک ساعت زمان انجام می گيرد. اما در این مسیر هنوز مشکلات متفاوتی هم وجود دارد. سطح پروتئین های مورد نظر همیشه در بدن بالا نیست و گاهی اوقات قابل اکتشاف نیستند. وجود این فاکتورها در تمام انواع سرطان ها هم هنوز به اثبات نرسیده است.


این اپليکيشن و دستگاه همکارش فعلا در حال بررسی و آزمايش است و هنوز به عنوان يک محصول تشخيصی قابل عرضه به کلينيک ها نيست اما توسعه چنین ابزاری کمک بزرگی به تشخیص زودهنگام بیماری های خطرناک خواهد کرد.

 

در بـاره من

Robot

محسـن صـانعی یـارندی بـرگزیده دوره های کارشنـاسی و کارشناسی ارشـد رشته ارتباطات از دانشگاه آزاد و متخصص روابط عمـومی، تبلیغـات و رسـانه می باشد. حضور در مطبـوعات در زمینه فتوژورنـالیسم و عکاسی خبری و تولید مستندهای تلـویزیـونی بخشی از سوابق وی است. ایشان از سال 1374 هنـرجوی فوق ممتاز انجمن خوشنـویسان ایران بوده و سابقـه قریب به سی سال مدیریت در امور فرهنگـی و تدریس رشته های هنـر را نیز دارا می باشند.

 

تمـاس بـا من

  • آدرس:: ایـران - تهران خیـابان شهیـد بهشتی، نرسیـده به سهـروردی، شماره 825
  • تمـاس: 378 4907 912 (98+)