Sanei Space Blog

یکشنبه, 12 16th

آخـرین بـروز رسـانی در چهارشنبه, 16 سپتامبر 2015 3pm

فردوسی ایرانی‌ترین ایرانی است!

برچسب ها شاهنامه, فردوسی

میرجلال الدین کزازیمیرجلال الدین کزازی در نشستی در نمایشگاه کتاب مسکو گفت: شاهنامه فردوسی بزرگ‌ترین رزم‌نامه جهان است و نمونه های مشابهی در ادبیات روسی دارد که در این آثار، شخصیت‌هایی شبیه به رستم و زال نیز حضور دارند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست عصر شاهنامه از مجموعه برنامه‌های هفته فرهنگ و هنر تهران در مسکو در چهارمین روز از بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب مسکو با حضور میرجلال‌الدین کزازی و لیلا لاهوتی فرزند ابوالقاسم لاهوتی شاعر و روزنامه‌نگار کرمانشاهی دوره مشروطه برگزار شد.

 

کزازی در این نشست با اظهار خوشحالی از دیدار با لیلا لاهوتی به‌عنوان همشهری خود گفت: حکیم ابوالقاسم فردوسی ایرانی‌ترین ایرانی است و شاهکار او شاهنامه، تاریخ و سرگذشت تیره‌های ایرانی از آغاز تا پایان شاه‌جهانی یا همان امپراتوری ساسانیان را در بر می‌گیرد.

 

وی افزود: کتاب فردوسی بزرگ‌ترین رزم‌نامه جهان است و نمونه های مشابهی در ادبیات روسی دارد که در این آثار، شخصیت هایی شبیه به رستم و زال نیز حضور دارند.

لیلا لاهوتی نیز در این نشست به بیان سخنانی به زبان روسی پرداخت و از سرگذشت پدر خود در سفر به روسیه و سپس ترجمه شاهنامه گفت.

لاهوتی ادامه داد: برخی نمی‌خواستند این اتفاق بیفتد اما پدر اعتقاد داشت شاهنامه باید به طور کامل ترجمه و پیامش منتقل شود.

بخش دیگری از این برنامه به ویژه‌برنامه «تهران – مسکو؛ سیمای فرهنگی دو پایتخت» بود که با حضور علی‌اصغر محمدخانی معاون فرهنگی موسسه شهر کتاب برگزار شد و محمدخانی در آن از انتشار ۲۴۶ کتاب درباره شاهنامه و خود متن شاهنامه با تصحیح‌های مختلف در ایران طی یک سال گذشته خبر داد. به گفته وی، نزدیک به ٢٠ ترجمه به زبان انگلیسی از شاهنامه وجود دارد و مرحوم ابوالقاسم لاهوتی هم کارهای بزرگ برای شاهنامه در روسیه کرده است.

در پایان این برنامه نیز از کتاب «آهی که رفته بر باد» سروده سعید رمضانی رونمایی به عمل آمد. این کتاب ترجمه شعرهایی است که یک شاعر اوکراینی آلمانی بر اساس مینیاتورهای محمود فرشچیان به شیوه غربی سروده و رمضانی متن اشعار مذکور را در حال و هوای عرفان شرقی ترجمه کرده است.

 

در بـاره من

Robot

محسـن صـانعی یـارندی بـرگزیده دوره های کارشنـاسی و کارشناسی ارشـد رشته ارتباطات از دانشگاه آزاد و متخصص روابط عمـومی، تبلیغـات و رسـانه می باشد. حضور در مطبـوعات در زمینه فتوژورنـالیسم و عکاسی خبری و تولید مستندهای تلـویزیـونی بخشی از سوابق وی است. ایشان از سال 1374 هنـرجوی فوق ممتاز انجمن خوشنـویسان ایران بوده و سابقـه قریب به سی سال مدیریت در امور فرهنگـی و تدریس رشته های هنـر را نیز دارا می باشند.

 

تمـاس بـا من

  • آدرس:: ایـران - تهران خیـابان شهیـد بهشتی، نرسیـده به سهـروردی، شماره 825
  • تمـاس: 378 4907 912 (98+)